Saç Yağlanması Nasıl Önlenir?

Saç yağlanması kadınlar ve erkekler için önemli bir problemdir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra ertesi gün yağlanıyorsa bazı tedbirler almanın zamanı çoktan gelmiştir. Saç yağlanmasına karşı çeşitli önlemler almak için yazımızı takip edebilirsiniz.

1- Saç yağlanması saç derisinden kaynaklanan bir problemdir. Saç yağlanmasını önlemek için saçlarınızın günlük şekline dikkat etmelisiniz. Saçlarını sürekli toplayan kadınlarda saç yağlanmasının daha çok olduğu görülmüştür. Saçlarınızı sürekli topluyorsanız bir süre serbest kullanmayı deneyin.

1007292_620x413

2- Saç yağlanmasının önüne geçmek için kullandığınız şampuana çok dikkat etmelisiniz. Bunun için saç diplerinin yağlı durumunu dengede tutacak şampuanlar seçmelisiniz. Bu şampuan türleri içinde yağlanmanın önüne en iyi geçen şampuanın ısırgan otlu şampuan olduğu bilinmektedir. Şampuanı kullanırken sadece saç diplerine kullanmayı unutmayın. Saçlarınızı en fazla 2 kere şampuanlayın.

sac-yaglanmasi

3- Saçlarınız her gün yağlanıyorsa her gün yıkamaya kalkışmayın. Aksine bu durum yağlanmayı daha çok artıracaktır. Saçlarınızı en az 2 günde bir yıkamaya özen gösterin. Geçen süre içinde yağlanma kötü bir hal almışsa bebek pudrası gibi kurtarıcı maddelerle saç diplerinizi kamufle etmeye çalışın.

ruyada-sac-dokuldugunu-gormek

4- Saçların sürekli olarak taranması saç köklerini daha fazla uyararak yağlanmasına neden olur. Bunun için saçlarınız her gün taramayın. Hatta saç taramak kimi zaman saç kırıklarının artmasına neden olur. Bunun için evde oturduğunuz zamanlarda saçınızı taramayın. Bunun yerine serbest bırakarak saç diplerinizin hava almasını sağlayın.

iStock_000019188925_Medium

5- Banyo esnasında kullanılan bazı saç ürünlerinin yanlış şekilde kullanımı sonucunda saç yağlanması yaşanabilir. Saç uçlarına sürülmesi gereken saç kremlerinin diplere sürülmesiyle beraber saçlarda yağlanma problemi yaşanır. Bu nedenle saç kremleri sadece saç uçlarına yani kırık olan bölgelere uygulanmalıdır. Saç kremlerini saç diplerine sürmek hiç bir fayda sağlamaz.

Untitled-44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir