Saçlar Neden Kepeklenir

Saçlarda dışarıdan bakıldığında görülebilen ve beyaz parçalar halinde saç diplerinden dökülen kalıntılara kepek adı verilir. Saç diplerinden kaynaklanan kepek oluşumunun belli başlı bazı nedenleri vardır.

1- Herkesinde bildiği gibi saç köklerinin ürettiği bir miktar yağ oranı vardır. Sebum denilen bu salgı gerektiği kadar üretilmezse saç kökleri kurur. Bunun sonucunda ise ortaya kepeklenme çıkar. Kepeklenmenin genel olarak saç diplerindeki kuruluk nedeniyle ortaya çıktığını söylemek mümkün.

saç-derisinde-kuruluk-ve-kepeklenme

2- Yanlış kullanılan bazı saç ürünlerinin de kepeğe neden olduğu tespit edilmiştir. özellikle de saçı temizlerken saç dibinde tortu bırakan bazı ürünler kepeklenmeye neden olur. İyi temizlenmeyen sabun artıkları saç köklerinde kepeğe yol açar.

timthumb

3- Saçlarında mantar sorunu olan kişilerde aşırı şekilde kepeklenmeye rastlanır. Saç diplerinde meydana gelen mantarlar kepeklenmeye ve saç derisinin hızlı bir şekilde dökülmesine neden olurlar. Bu gibi durumlarda saç uygun temizleyicilerle yıkanmalı ve saç diplerine azami şekilde özen gösterilmelidir.

images

4- bazı cilt hastalıklarının da kepeğe neden olduğu belirtilmiştir. Bu problemlerden en büyüğü; egzamadır. Saç derisinde oluşan kaşıntılı deri döküntüleri hızlı bir şekilde kepeklenmeye neden olur. önüne geçmek için eczanede satılan şampuanlar kullanılmalıdır. Egzama aynı zamanda vücudun başka bölgelerinde de görülebilir.

kepek

5- Sık sık ürün değiştirme sonucunda da kepeklenmeye rastlanabilir. Bir şampuanı sürekli kullanmak yerine değişik şampuanları kullanmayı tercih ederseniz kepekten kurtulamazsınız. Saçınıza sürdüğünüz saç şekillendirici ürünlerin yıkanmaması ve günler boyu saçta tutulması da kepeğe neden olmaktadır. Jöle gibi ürünler sayılan saç ürünleri içindedir. Saça sürüldüğünde bir tortu bırakan saç ürünleri zamanla saç diplerinde kepeklenme ve döküntüye neden olurlar. Kepek döküntüleri omuzlara kadar düştüğünde can sıkıcı bir hal almaya başlar.

sac-kepeklenmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir