Karbonat ve Sirke İle Saç Yıkamak

Haber sitelerinde görmeye başlayınca bu konuda bir yazı yayınlamalıyım diye düşündüm. Bir süre sonra üşendiğim için bu fikri erteledim. Bu sabah bir sabah programında bu konuda bir “uzmanın” yorum yaptığını görünce benimde söyleyeceklerim var diyerek bilgisayarımın başına oturdum. Başlamadan söyleyeyim ben karbonat ve sirke ile tam 1 sene saçımı yıkadım. Pek çok kişiden daha fazla fikir beyan etme hakkım olduğunu düşünüyorum. İkisini de ayrı ayrı inceleyeceğim.

Sirke İle Saç Yıkamak

Daha önce saç kepeklenmesinin önüne geçmek amacıyla sirkeden destek alabileceğinizin altını çizmiştik. Ben kepek için sirke kullanmadım ama bir dönem şampuan kullanmak istemediğimde sirkeden destek aldım. Hal böyle olunca da bir takım durumların oluştuğunu söyleyebiliriz. Sirke hepsinden önemlisi doğal bir üründür. Saçlarınızın bakımını yapabilir ama cilt ile doğrudan temas ettiğinde yakıp, alerjik bir reaksiyon oluşturabilir. O sebepten ezbere kullanmak yanlış olabilir. Sirke her saç tipinde işe yaramayabilir. Bazı saçları daha yapışkan hale getirebilir. Ben memnundum (ince telli saçlarım var) yine de belli bir süreden sonra bende de kaşıntı yapmaya başladı.

Bir diğer önemli konu ise şampuan kullanmama sebebinizdir. Büyük ihtimalle bu yazıyı okuyorsanız şampuanlar içinde ki kimyasallardan rahatsız olduğunuz için kullanıyor olmanızdır. Peki ama sirkenin içindeki kimyasalları ve koruyucu maddeleri ne yapacaksınız? Onun içinde de koruyucu bazı kimyasallar bulunuyor. Bu sebepten saçınızı ya doğal sirke ile yıkayacak yada daha mantıklısını yapacaksınız. Saç bakımı konusunda bir uzmandan destek alarak daha mantıklı bir adım atabilirsiniz.

Saçı Karbonat İle Yıkamak

Şu ara yabancı forum ve sitelerde çok sık tartışılan bir konu haline geldi. Bir süre ikisini birlikte yaptığım için hangisinin daha etkili olduğunu bilmemekle birlikte bana karbonat daha masum gelmişti. Anladığım kadarıyla daha fazla tercih edildiğini düşünecek olursak pek çok kişinin de benimle aynı fikirde olduğunu söyleyebiliriz.

Bu sebepten yine bir uzmandan destek alarak karbonat kullanmaya başlayabilirsiniz. Hepsinden önemlisi doğal olması ve saçın yapısına zarar vermiyor oluşu kullanım için geçerli bir sebeptir. Yine de her zaman denemekte sizi ve saçlarınızı yorabilir. Tercih size kalmış ama son söz olarak ben yine de bir uzmana danışmanız gerektiğini düşünenlerdenim. Sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir