Saçlarım Çok Dökülüyor Ne Yapmalıyım

Çok can sıkıcı bir konu başlığı ile karşınızdayım. Editörümüze bana bu tarz başlıklar vermemesini söylesem de uzmanlık alanım olduğunu düşündüğü için kepek ve saç dökülmesi ile ilgili konu başlıklarını benim araştırmamı istiyor. El mahkum sizlerle beraber bugün saç dökülmesi konusuna eğileceğiz.

Saç Neden Dökülür

Bu sorunun cevabı o kadar fazladır ki, neden öksürürüz? Sorusu ile cevap sayısı bakımından yarışabilir. Günümüzde saç dökülmesinin en çok bahsettiğimiz nedenleri arasında:

  • Düzensiz ilaç kullanımı
  • Psikolojik etkileri
  • Şehir yaşantısı ve kirlilik
  • Yaşam standartları
  • Yanlış şampuan kullanımı
  • Kimyasal ürün kullanmak
  • Genetik faktörler
  • Dönemsel faktörler
  • Yanlış beslenme
  • Hastalık belirtileri

Sayılabilir, bunlar sadece saydıklarımızın bazılarıdır kendi aralarında çok farklı konulara doğru yolculuk yapabilirler. Geçtiğimiz hafta okuduğum bir doktora tezinde çok ilginç bir saç dökülmesi hikayesine denk gelmiştim. Tam olarak hatırlamamakla birlikte bir kadının saçları dökülüyor ve doktora başvuruyor. Pek test, analiz ve karşılıklı iletişim sonucunda kadının saçlarının dökülme nedeni bir türlü bulunamıyor. Bu şekilde birbirini takip eden 3 sene sonunda kadının saç dökülmesinin bir anda kesildiği görülüyor. Daha sonra yapılan araştırmalar sonucunda kadının kullandığı çamaşır deterjanını değiştirdiği fark ediliyor. Sonradan anlaşılıyor ki kadının deterjan içerisinde bulunan bir maddeye alerjisi olduğu ve yastık kılıflarını beyazlatmak için makine içerisinde ıslak bir halde çok uzun süre beklettiği ortaya çıkıyor. Kadın deterjanını değiştirince bir anda saç dökülmesi de duruveriyor.

Saç Dökülmesinin Sonuçları

Bu konuda nedenlere bağlı olarak pek çok farklı sonuçtan bahsedebiliriz. Saç dökülmesi can sıkıcı bir hal aldıysa ve nedeni hakkında tam olarak yorum yapamıyorsunuz. Bunun çözümünü internette aramayın. Bir uzmana giderek sebebini araştırmasını isterseniz yukarda saydığımız yada saymak aklımıza bile gelmeyen nedenler ortaya çıkabilir.

Tabi ki saç dökülmesinin sonuçlarını da buna bağlı olarak yorumlamak mümkün olacaktır. Boşuna kimyasal olarak saç dökülmesini önlediği savunulan ürünler kullanmamış olursunuz. Belki de çok basit bir sebebi vardır sadece matik deterjanınızı değiştirerek saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz. Bu durumun sonuçları sizin olaya bakış açınızla doğrudan ilgili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir