Saç Dökülmesi İçin Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

saç dökülmesi için biberiye yağı

Hepimiz sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak istiyoruz. Bu nedenle, saç dökülmesi veya ilerleyen saç incelmesi bizi oldukça kötü etkileyebilir.

Saç dökülmesi erkeklerde daha sık görülür ve genetik faktörler, hormonal dengesizlik, cilt koşulları, tiroid sorunları, beslenme yetersizlikleri, kronik stres ve bazı ilaçların yan etkileri gibi birçok faktörden kaynaklanabilir. Doğal saç dökülmesi, genellikle saç köklerinin küçülmeye ve daha kısa ömürlü daha ince saçlar üretmeye başladığı yaşlanma sürecinden kaynaklanır.

Biberiye yağının saç dökülmesi için etkili olup olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da, kafa derisine uygulamanın kan dolaşımını arttırdığı biliniyor. Peki, saç dökülmesi için biberiye yağı nasıl kullanılır?

Saç Dökülmesi İçin Biberiye Yağı Kullanımı

  1. Şampuan veya Saç Kremine Ekleyin

Saçınızı günlük olarak beslemek için şampuan veya saç kremine biberiye yağı ekleyin. Her bir kullanımlık şampuan veya saç kremi için 2 damla biberiye yağı kullanın.

  1. Günlük Masaj Yapın

Yeni saç büyümesini teşvik etmek için bir yemek kaşığı taşıyıcı yağa (jojoba yağı, zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi) iki damla biberiye yağı ekleyin. Duştan önce saç derisine uygulayın ve üç dakika boyunca masaj yapın.

  1. Sıcak Yağ Tedavisi Uygulayın

Haftada bir veya iki kez saçlarınız ve saç deriniz için sıcak yağ tedavisi uygulayın. Uygulama için üç yemek kaşığı taşıyıcı yağ ve 5 damla biberiye yağına ihtiyacınız olacak.

Taşıyıcı yağ ile biberiye yağını, kapaklı küçük bir cam kapta karıştırın. Karışımı benmari (kaynamakta olan suyun içine kabı yerleştirerek) usulü ısıtın.

Parmak uçlarınızı kullanarak tüm yağı kafa derinize birkaç dakika masaj yaparak uygulayın. Yağı saç diplerinden saç uçlarına kadar hafifçe uyguladığınızdan emin olun.

Saçınıza hava almayan bir bone geçirin ve sıcak nemli bir havluyla sarın. İlki soğuduktan sonra başka bir sıcak nemli havluyla değiştirin. En az 30 dakika bu şekilde bekleyin.

Karışımı gece boyunca da saçınızda bekletebilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce boneyi çıkarın ve yağı emmesi için yastığınıza kuru bir havlu serin. Sabah ilk iş olarak saçınızı kimyasal içermeyen bir şampuanla durulayın. Son olarak isterseniz saç kremi uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir