Saç Boyası Kansere Neden Olur mu? (Sağlığa Zararları Nelerdir?)

saç boyasının zararları

Her ay saç boyası kullanıyorsanız, araştırmacıların keşfettiği korkunç bağlantıyı okuyunca şok olabilirsiniz. Yeni bir çalışmanın sonuçları saç boyası ve saç düzleştirici krem dahil olmak üzere kimyasal saç ürünlerinin sık kullanımının meme kanseri riskini arttırdığını göstermektedir.

Araştırmacılar, kimyasal saç ürünlerinin tek başına meme kanserine neden olmayacağını ancak meme kanseri riskini artıracağını, bu kimyasallardan kaçınmanın faydalı olabileceğini öne sürüyor.

Aralık 2019’da Uluslararası Kanser Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, sürekli saç boyası kullanan kadınların, bu ürünleri kullanmayanlara göre meme kanseri geliştirme olasılığının yüzde 9 daha yüksek olduğu bulundu.

Çalışmada, meme kanserli bir kız kardeşi olan ancak kendisi meme kanseri olmayan 46.709 kadın incelendi. Çalışmada, meme kanseri hastalarının ve kız kardeşlerinin çevresini, genlerini ve deneyimlerini inceleyerek meme kanserinin nedenlerini bulmaya çalışıldı.

Çalışmaya kayıt sırasında doldurulması istenen anketlerde, son 12 ay içindeki saç ürünleri kullanımı sorgulandı. Çalışmanın devam ettiği 8.3 yıl boyunca 2.794 meme kanseri vakası tespit edildi.

Çalışmaya kayıtlı olan ve meme kanseri teşhisi konulan kadınların çoğunluğunun her beş ila altı haftada bir saç boyası kullandığı tespit edildi. Araştırmacılar, koyu saç boyalarının daha fazla kimyasal içermesinden dolayı meme kanseri riskini daha fazla arttırdığını belirtti.

Çalışmada ayrıca saç düzleştirici krem kullanan kadınların meme kanseri riskinin daha yüksek olduğu ve ürünleri ne kadar çok kullanırlarsa riskin o kadar arttığı sonucuna ulaşıldı. En az beş ila sekiz haftada bir saç düzleştirici krem kullanan kadınların yaklaşık yüzde 30 daha yüksek meme kanseri riski ile karşı karşıya kaldığı tespit edildi.

Bu bulguların kimyasal saç ürünleri kullanımının meme kanseri riskiyle bağlantısını açık bir şekilde göstermediği iddia edilebilir. Neticede çalışmada kız kardeşi meme kanseri olan kadınlar incelenmiş ve kanser vakalarında aile öyküsünün çok önemli olduğu herkes tarafından kabul gören bir gerçek. Ancak bu veriler en azından vücudumuzda kullandığımız kimyasallar gibi çevresel faktörlerin sağlığımız üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğini vurguluyor.

Saç Boyalarında Bulunan Kimyasal Maddeler ve Sağlığa Olası Zararları

  1. Amonyak: Solunum tahriş edici ve potansiyel endokrin bozucu.
  2. Hidrojen peroksit: Solunumu ve cildi tahriş eder; cildi yakabilir, gözlere zarar verebilir ve alerjik reaksiyona neden olabilir.
  3. P-Fenilendiamin: Organ sistemi ve kan zehirlenmesine neden olan potansiyel kanserojen; alerjilere ve bağışıklık sistemi zehirlenmesine neden olabilir.
  4. Rezorsinol: Alerjilere ve immünotoksisiteye neden olabilecek potansiyel endokrin yıkıcı ve kanserojen; cilt, göz ve akciğer tahrişine neden olabilir.
  5. Toluen-2,5-diamin sülfat: Potansiyel kanserojen ve bağışıklık zehirleyici ajan
  6. Metilizotiazolinon: Sinir sistemi zehirlenmesine, tahrişe ve bağışıklık sistemi zehirlenmesine neden olabilir.
  7. Yapay koku: Alerjik reaksiyonlar ve bağışıklık sistemi zehirlenmesi için yüksek potansiyele sahip; organ sistemi zehirlenmesinin potansiyel nedenidir.
  8. Metilparaben: Potansiyel endokrin bozucu ve biyokimyasal veya hücresel seviye değişikliklerine neden olabilir.
  9. 1-Naftol: Potansiyel bir kanserojendir. Bağışıklık sistemi zehirlenmesine ve tahrişe neden olabilir.
  10. Etanolamin: Organ sistemi zehirlenmesi, tahriş ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir