Saçlar Doğal Yolla Nasıl Kalınlaştırılır?

saçları kalınlaştırmanın doğal yolları

Saç kalınlaştırma, saçların zayıflaması sonucu kırılgan hale gelmesi ya da saç dökülmesi yaşayan herkesin nasıl yapılacağını merak ettiği bir konudur. Saçları kalınlaştırmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler arasında saçları güçlendirme temeline dayalı uzun vadeli çözümler tercih edilmeli ve kimyasal ürünlerden kaçınılmalıdır. Peki, saçlar doğal yollarla nasıl kalınlaştırılır? İşte uzmanların saç kalınlaştırma ile ilgili görüşlerinden derlediğimiz doğal yöntemler.

saç kalınlaştırma

Saçları Kalınlaştırmanın 5 Doğal Yolu

  1. Aloe Vera Suyu

Aloe vera suyu saçları kalınlaştırmak için mükemmeldir. Bu nedenle piyasada aloe vera içeren birçok doğal saç şampuanı ve saç kremi bulunur. Aloe vera, saçınızı güçlü ve sağlıklı tutan birçok vitamin ve mineral içerir. Bakteri ve mantar önleyici özellikleri nedeniyle, kepeklerden kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca aloe vera jelinde bulunan enzimler kafa derisindeki ölü hücrelerden kurtulmaya ve saç dokusunun etrafındaki cilt dokusunun yenilenmesini teşvik etmeye yardımcı olur.

  1. Keten Tohumu

Saçlarınızı kalınlaştırmak istiyorsanız, ne yediğinizi de planlamanız gerekiyor. Bu süreç boyunca, diyetinize keten tohumu da eklemenizi öneririm. Keten tohumunun faydaları arasında, içeriğinde bulunan bir grup kimyasal bileşik olan lignanlar ve omega-3 yağ asitleri sayesinde saçları güçlendirmeye yardımcı olması da yer alır. Bu iltihap giderici bileşenler ayrıca cildinizi iyileştirmeye de yardımcı olur.

Günde yaklaşık 3 yemek kaşığı keten tohumunu yemekler, içecekler, yoğurt veya meyve ile birlikte tüketebilirsiniz.

  1. Biyotin

Biyotin saç, cilt ve tırnakları güçlendirici faydaları olan bir B vitamini türüdür (B7 vitamini). Ben şahsen doğal biyotin şampuanı kullanıyorum.

Araştırmalara göre, yüksek dozlarda biyotin almak zayıf saç ve tırnak tedavisine yardımcı olabilir. Biyotin’in bu faydalarının, atlardaki kırılgan ve çatlak tırnakları tedavi etmek için kullanılırken keşfedilmiş olması da, konuyla ilgili ilginç bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

  1. Biberiye Yağı

Saçları doğal yolla kalınlaştırmak için en hızlı şekilde sonuç almak istiyorsanız, biberiye yağı kullanmanızı tavsiye ederim. Biberiye yağı, kafa derisine uygulandığında saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur. Ayrıca birçok kişi saç dökülmesini önleyebildiğini, saç beyazlamasını yavaşlatabildiğini ve kepek oluşumunu engelleyebildiğini bildiriyor. Bu bildirimler her ne kadar umut verici olsa da, biberiye yağının saç büyümesi üzerindeki etkisini öğrenmek için daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç var.

Saç Kalınlaştırma İçin Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

Birkaç damla biberiye yağı ile zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı kafa derisine birkaç dakika masaj yaparak uygulayın. Üç ila dört saat boyunca kafanızda bekletin ve daha sonra ılık su ile durulayın.

  1. Besin Takviyeleri

Saçları kalınlaştırmak için size yardımcı olacak birkaç besin takviyesinden bahsetmek istiyorum. Bu konuda benim favorim olan Morina karaciğer yağını şiddetle tavsiye ediyorum. Bu yağ saçları kalınlaştırma, cildinizi iyileştirme ve hatta doğal olarak hormonları dengelemeye yardımcı olan EPA ve DHA dahil Omega-3 yağ asitleri açısından çok zengin bir kaynaktır. EPA ve DHA açısından eksik bir diyet kepek, saç dökülmesi, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarının yanı sıra, yaşlılık ve güneş lekelerine de katkıda bulunur. Basitçe söylemek gerekirse, esansiyal yağ asitleri olmadan, cilt çok fazla nem kaybeder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir