Sağlıklı Saçlar İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

sağlıklı saçlar için beslenme

Sağlıklı saçlar için nasıl beslenmeliyiz? Sağlıklı saçlara sahip olup olmamak genellikle yaş, gen veya hormon seviyelerindeki değişikliklere bağlıdır. Ancak özellikle omega-3 yağ asitleri, protein, çinko, biyotin ve E vitamini de dahil olmak üzere belirli besinlerden yeterince yararlanmıyorsanız, sağlıklı saçlara sahip olmanız mümkün olmayabilir. Kısaca yediklerimiz veya yemediklerimiz de saç sağlığımızı doğrudan etkileyebilir.

Tohumlar, saç sağlığı da dahil olmak üzere birçok alanda sağlığı teşvik edebilecek küçük ama güçlü beslenme kaynaklarıdır. Salata ve yoğurt gibi yiyecekler de dahil, hemen hemen her şeye ekleyebilecek kadar çok yönlüdürler ve atıştırma zamanlarında bile kolayca tüketilebilirler.

Keten tohumu yağı gibi tohumlardan elde edilen yağlar da bu önemli besin maddelerini sağlayabilir. Ayrıca vücudunuzun saçlarınızı sağlıklı tutan A ve E vitamini gibi belirli vitaminleri daha iyi emmesine yardımcı olabilir.

Uzmanların “dermatolojinin beyni” dedikleri A vitamini, saç derinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir ve sağlıklı bir saç derisi sağlıklı saçlar anlamına gelir. E vitamini, sağlıklı cilt ve saçları teşvik etmek için birçok dermatoloji ürününde kullanılan güçlü bir antioksidandır.

Sağlıklı Saçlar İçin Tüketmeniz Gereken Tohumlar

  1. Keten Tohumu

Genellikle öğütülmüş şekilde yulaf ezmesi, salatalar ve smoothie’lere serpilerek tüketilen keten tohumu, mükemmel bir omega-3 ve lif kaynağıdır. Yapılan bir araştırmaya göre, aynı zamanda E vitamini bakımından zengin bir kaynaktır. Saç sağlığı ve saç büyümesi söz konusu olduğunda Omega-3 yağ asitleri çok önemlidir.

Ayrıca keten tohumu bir yemek kaşığı başına 2 gram protein içerir. Bu nedenle diyetinize yeterli miktarda keten tohumu eklemek, saçlarınızın incelmesini önlemeye yardımcı olabilir.

  1. Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği protein, esansiyel amino asitler, demir, magnezyum ve bakır açısından zengin bir kaynaktır. Tüm bu önemli besinler sağlıklı saçlara sahip olmanıza, saç büyümesine ve saçların parlamasına yardımcı olur. Saç dökülmesi gibi problemleriniz varsa, bu tür sorunlara karşı koymak için kabak çekirdeğini düzenli olarak tüketmeniz önerilir.

  1. Ayçekirdeği

Ayçekirdeği, E vitamini bakımından en iyi kaynaklardan biridir ve saçları çevresel toksinlerden korumaya yardımcı olabilir. Keten tohumu gibi ayçekirdeği de saç yoğunluğunu destekleyen Omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

Sağlıklı bir atıştırmalık için bir avuç ayçekirdeği yiyebilir ya da salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Sağlıklı saçlar için tohum ve çekirdeklere alternatif olarak Omega-3, protein, çinko, A vitamini, E vitamini ve biyotin açısından zengin gıdaları beslenme düzeninize ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir