Saç Bakımında Kaçınılması Gereken 5 Hata

saç bakım hataları

Muhtemelen bu dünyada sağlıklı, muhteşem ve parlak görünümlü saçlara sahip olmak istemeyen bir kadın yoktur. Saçın genel görünümümüzde ve çekiciliğimizde hayati bir rol oynadığını söylemek abartı olmayacaktır. Bu nedenle, saçlarınızın sağlıklı kalmasını istiyorsanız, çok sayıda saç bakım kozmetik ürünü satın almak yerine dikkate alınması gereken temel ilkeleri göz ardı etmemeniz gerekiyor.

En son kuaför koltuğumda oturduğumda, çoğumuzun yaptığı popüler ve daha az bilinen saç bakım hataları hakkında gerçekten güzel ve kapsamlı bir konuşma yaptık. Söylemeliyim ki, kuaför salonundan ayrıldığım andan itibaren kendimi biraz suçlu hissettim. Çünkü bu hataların birçoğunu ben de yapıyordum. O günden beri bu saç bakım hatalarından kaçınmaya çalışıyorum ve saçlarım bunun için minnettar gibi görünüyor. Siz de saç bakımınız sırasında bu hataları yapıp yapmadığınızı merak ediyorsanız, okumaya devam edin!

Farkında Olmadan Yaptığınız Saç Bakım Hataları

  1. Çok Sıcak Su Kullanmak

Birçok insan saçlarını çok sıcak suyla yıkıyor. Ancak bu çok ciddi bir hatadır. Sıcak su, yağ üreten bezleri harekete geçirir ve saçı renginin bozulmasına neden olur. Kiri temizlemek, yağ bezlerinin salgılarını azaltmak ve kan dolaşımını iyileştirmek için ılık suyla yıkamak en iyisidir. Yıkama sürecini soğuk su kullanarak tamamlarsanız, saç köklerindeki kan dolaşımını uyarmış ve saçlarınızın parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlamış olursunuz.

  1. Duştan Sonra Saçları Havlu ile Sarmak

Duştan sonra saçı bir havlu ile sarmak, kadınların (ve uzun saçlı erkeklerin) çoğunun yaptığı ve saç köklerine zarar verebilen başka bir saç bakım hatasıdır. Ayrıca, saçları havlu ile çok fazla ovmak kabarmaya, donuklaşmaya ve kırılmaya neden olabilir. Bu hayatı yapmak yerine, bir havlu kullanarak saçı köklerden uçlara doğru hafifçe kurutmalısınız. Başka bir seçenek de başınızı havlu yerine pamuklu bir tişörtle sarmaktır.

  1. Saç Kurutma Makinesini Yanlış Kullanmak

Saç kurutma makinesinin yanlış kullanımı saçınıza ciddi zararlar verebilir. İlk olarak, saçınızdaki fazla suyu bir havluyla alın. Daha sonra saçınızı köklerden uçlara doğru kurutmaya başlayın. Saçlar hala çok ıslakken, kurutucuyu maksimum sıcaklığa getirebilir ve daha sonra aşırı kurumadan kaçınmak için sıcaklığı düşürmeye başlayabilirsiniz. Son olarak, saçınıza biraz soğuk hava tutarak kurutma işlemini sonlandırın.

  1. Çok Sert ve Sık Taramak

Saçları çok sık taramak, aşırı gerilmeye ve kırılmaya neden olabilir. Saçınızın en güçsüz halinin ıslakken olması nedeniyle, duştan hemen sonra asla taramayın. İlk olarak saç tellerinizin biraz kurumasını bekleyin. İkincisi, parmaklarınızla yavaşça ayırın. Saçınızı geniş dişli bir tarak kullanarak köklerden taramaya başlayın ve uçlara doğru ilerleyin. Duş alırken taramayı tercih ediyorsanız, önce saç kremi veya saç maskesi uygulayın. Ardından saç tellerini parmaklarınızla açın ve geniş dişli bir tarakla tarayın.

  1. Günlük Yıkama ve Yanlış Şampuan Kullanımı

Çok yağlı bir saç derisine sahip olsanız bile, saçlarınızın günlük yıkama ve tonlarca kozmetik ürününü sevmediğini bilmelisiniz. Aşırı yıkama, kuru ve cansız saçlara yol açar ve sağlıklı doğal yağları saç derisinden soyar. Günlük duş almadan yapamıyorsanız, saçlarınızı yalnızca suyla durulamaya çalışın. Ya da her gün biraz saç kremi veya doğal saç maskesi uygulayın. Ayrıca, saç derisi ve saçınızın pH dengesi ile uyumlu bir şampuan seçmek çok önemlidir. Saç renginizi solmaya karşı koruyan ve sülfat içermeyen şampuanlar kullanmalısınız. Saç deriniz kuruysa ve nemlendirilmesi gerekiyorsa, besleyici veya %100 doğal şampuanlar kullanın. Hindistan cevizi veya aloe vera bazlı şampuanlar saçların nem ihtiyacı için çok etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir